forum APMAR

Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

Pages: [1]   Go Down

Author Topic: Apel APMAR do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi dot Ulgi Abolicyjnej.  (Read 3615 times)

Artur S.

  • APMAR Board
  • Standard User
  • ***
  • Offline Offline
  • Posts: 53
  • Firma: AS-Tech Solutions

Dnia 11-09-2020 Przewodniczący Rady APMAR wystosował pismo do MGMiŻ  z apelem o podjecie działań w celu zablokowania zmian w prawie likwidującym możliwość stosowania ulgi abolicyjnej przez marynarzy.
Treść apelu wraz z oficjalnym listem w załączeniu.

From: Waldemar Perchel
Sent: Friday, September 11, 2020 12:47 PM
To: sekretariatBM@mgm.gov.pl
Cc: SekretariatDGM@mgm.gov.pl
Subject: Ulga abolicyjna dla pracujących za granicą ( również marynarzy) do likwidacji?

Szanowny Panie Ministrze,   

4 września 2020 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja o przygotowywanym przez Ministerstwo Finansów projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (projekt nr UD 126).
W projekcie znalazł  się zapis o treści ?jednocześnie likwiduje ulgę, o której mowa w art. 27g ustawy PIT (tzw. ulgę abolicyjną)?. Zapis ten wskazuje, że Rząd planuje zlikwidować ulgę abolicyjną. Równocześnie Ministerstwo Finansów nie wskazuje przyczyn likwidacji ulgi abolicyjnej. ".

Takie działania Rady Ministrów zaniepokoiły liczne grono marynarzy którzy pytają Agencje Zatrudnienia -członków APMAR, o uzasadnienie takich działań Rady Ministrów i ich perspektywy zatrudnienia u ww. armatorów. Należy nadmienić że w trakcie pandemii Covid-19 marynarze jak grupa zawodowa nie otrzymali i raczej nie otrzymają żadnego wsparcia rządowego, a wielu z nich już bardzo poważnie odczuło negatywne konsekwencje ekonomiczne i pracownicze wynikające z zamknięcia granic lub trudnej sytuacji finansowej wielu przedsiębiorstw armatorskich.

Należy z całą mocą podkreślić, że skutki pracownicze, społeczne i ekonomiczne takich działań legislacyjnych dla polskich  marynarzy mogą być wręcz dramatyczne.

W imieniu marynarzy apelujemy o stosowne działania Ministra zmierzające do zablokowania ww. zmiany prawa, gdyż finalnie może się okazać, że praca na morzu przestanie się ekonomicznie opłacać dla bardzo szerokiego grona polskich marynarzy i w konsekwencji do ich exodusu z Polski.

Z wyrazami szacunku.

Przewodniczący Rady   
Kpt. ż. w. mgr inż. Waldemar Perchel   


                         Board  | APMAR.ORG.PL
 

M.Sc. Capt. Waldemar Perchel
Chairman
Association Of Polish Manning Agents and Recruiters.
Tel: +48 605588568
E-mail:board@apmar.org.pl  ,http://www.apmar.org.pl
 

Logged
Pages: [1]   Go Up